Mida silmas pidada, kui soovid paigaldada LED riba
Kui sa ei ole veel avastanud LED ribade mitmekülgset maailma, on viimane aeg end kurssi viia. LED ribad pakuvad mitmekülgseid lahendusi ja sobivad kasutamiseks põhimõtteliselt igal pool. Muide, kuigi kõnekeeles on levinud ka LED-idele kui lampidele viitamine, siis tegu on hoopis väikeste plastikusse pakitud pooljuhtide ehk dioodidega. LED ise on lühend ingliskeelsest terminist Light-Emitting Diode.
Laiatarbe kasutusse jõudmise ajal olid LED lahendused märkimisväärselt kallimad, kuid nüüd on nende kasuks otsustamine lihtsam kui kunagi varem. Tänu tehnoloogilistele edusammudele on LED palju tõhusam, odavam ja pakub märkimisväärselt rohkem võimalusi ja valikuid.
1500K ja 9000K ehk valguse miljon varjundit
Kõikide nende valikuvõimaluste seas orienteerumiseks on hea teada, mida mingid numbrid tähendavad. Esiteks neljakohaline number ja täht K. See näitab Kelvinit ehk värvustemperatuuri. Enimlevinud on 3000K märge ehk soe valgus. Kõrgem number tähendab külmemaid toone, madalam number veelgi soojemaid ehk kollaseid toone. Küünlaleek on 1500K-1900K, hõõglamp 2800K, samas kui külm päevavalgus on 6000K ja selge sinine taevas vähemalt 9000K!
Mis on LED tulede suureks plussiks, on võimalus värvustemperatuuri muuta! Viimase aja trend on LED tuledega päevarütmi jälgimine: hommik algab soojades toonides ning läheb külmemaks, õhtu saabumist tähistab „päikeseloojang“ ehk värvustemperatuur muutub taas soojemaks. Värvustemperatuuri saab reguleerida juhtploki et dimmeriga või ka läbi mobiiltelefoni rakenduse. Arvuti või nutitelefoniga juhtimiseks peab valima sellise LED riba, mille külge on ühendatud ka väike vastuvõtja, et tehnika omavahel suhelda saaks.
Teine numbrite ja tähtede kombinatsioon on Color Rendering Index ehk värviesitus indeks ehk CRI. Indeksi skaala on 0-100, kus 100 on täiesti perfektne värviedastus. Madalam CRI tähendab ilmetuid ja kahvatuid toone ja värve ning väga madal CRI võib värve sootuks moonutada. LED valgustite CRI on tavaliselt 70-90 ja sellest kõrgemat ei olegi tavaelus vaja.
Suvaline juhe ei sobi!
Paigaldamise juures ei saa ei üle ega ümber kaablitest. Näiteks kaabel, mis ühendab LED riba ja kontrollerit ja kus loeb kaablisoonte arv. Ühevärviline riba ei nõua rohkemat, kui kahe soonega kaablit. Ühevärviline riba ei nõua rohkemat, kui kahe soonega kaablit. Kahevärviline (näiteks külm ja soe valge valgus) riba tahab aga kolme soont, RGB (värviline valgus) nelja soont ja RGBW (värviline + valge valgus) viite soont! Sellel rusikareeglil on muidugi ka erandeid, ehk vaata alati, mis on kirjas konkreetse riba ja kontrolleri juhistes.
Kaabli jämedus määrab selle, kui palju suudab kaabel võimsust edasi anda. Võid soetada võimsa LED riba, ent nõrga kaabliga ei tööta riba nii, nagu soovitud, sest peenike kaabel ei suuda energiahulka edasi kanda. Väga levinud on 12V pinge, kuid pika LED riba (5m+) puhul on ette teada, et viimaste LEDideni pinge ei jõuagi. Seetõttu leidub ka LED ribasid, mille tööpinge on 36, 48 või suisa üle 200V!
Ahh, et vali siis kõige suurem võimsus ja ongi kõik korras? Mida kõrgem pinge, seda pikem on LED riba samm ehk kõige väiksem töötav tükk. 12V pinge juures on see 5cm, 230V pinge juures aga 1 meeter! Vahe on märkimisväärne. Ehk jällegi peab uurima, mida ostad. Vaata, millist võimsust LED riba vajab ja vali kaabel vastavalt sellele.
Ja milleks siis seda profiili veel vaja?
Profiil aitab LED riba jahutada, kaitseb seda tolmu, niiskuse ja mehaaniliste vigastuste eest ning lisaks sellele vähendab valgusteravust ehk valgus on hajusam. Profiil on tavaliselt valmistatud alumiiniumist ning kui muule pinnale võib LED riba kleepimine keeruline olla, siis profiili pinnaga nakkub kleepuv LED rida ilma ühegi liimita. Tänu sellele saab valgustust sättida pea igale poole. Nurga-, põranda-, pinna-, süvis- ja seinaprofiil on vaid mõned näited paljudest!
Mõtle ka läbi, millise profiili valid. Kui LED riba valgusdioodid on väga hõredalt ja kasutad madalat profiili, pole võimalik saavutada soovitud hajutamist ehk paistma võivad jääda koledad tumedad varjud. Ühtlase ja varjuvaba valguse saavutamiseks jälgi lihtsat nippi: kahe valgusdioodi vaheline kaugus võiks olla sama või suurem, kui valgusdioodide kaugus hajutist. Seejuures, matt kate vähendab valgusvoogu 20-40% ehk arvesta sellega koguvalguse (luumenit meetri kohta) valikul. Numbrid, mida tasub jälgida:
• üldvalgustus – alates 1000 lm/m
• nišivalgustus – alates 600 lm/m
• meeleoluvalgustus – 300-600 lm/m