Qi? PD? QC? USB? Laadimise ABC
Telefoni laadimiseks on vaja kaablit ning energiaallikat, olgu energiaallikaks siis võrgupistikusse pistetud USB toalaadija või akupank. Eks, sellest piisab? Põhimõtteliselt ongi see nii lihtne, ent vältimaks aku rikkumist või pikale veninud laadimist, pead pöörama tähelepanu sellele, millega sa laed.
Kas ikka on nii, et üks lahendus sobib kõigele?
Õnneks võib aga hüvasti jätta ajaga, kus iga laadija oli omaette kobakas ja iga telefonimudel vajas teistest erinevat laadimisotsikut, pinget ja voolu.
USB A, B, C, Mini ja Micro tähistavad kõik USB tüüpi. Kui Apple tooted kõrvale jätta, siis enamik uuemaid telefonimudeleid kasutab pöördsümmeetrilist USB C pesa. Natuke vanematel mudelitel on veel kasutuses ka Micro USB pesa. Kui sul on USB C pesaga seade, siis tõenäoliselt kasutad toalaadijat, kus on USB A pesa ning laadimisjuhet kus on USB A pistik ja USB C pistik, aga saab ka teisiti
Tulevikus saab USB C loodetavasti aga veelgi levinumaks, sest Euroopa Parlamendi määruse järgi peavad peavad 2024. aasta lõpuks kõik Euroopa Liidus müüdavad väiksemad elektroonikaseadmed olema varustatud USB C laadijapesaga! Isegi Apple (Lightning pistik) peab enda lahendustega hüvasti jätma ja pakkuma USB C suutlikkust. Aga mida siis üldse laadijatest rääkida?
Tänapäevased laadijad koosnevad põhimõtteliselt kahest osast. USB toide ning USB kaablid, tavakeeli öeldes laadija ja juhe. Levinum USB toide on toalaadija ühe või enama USB pordiga. Püsivateks lahendusteks sobivad väga hästi USB portidega seinapesad ning viimaste aastate hitt on juhtmevabad laadijad.
Igal tähel oma tähendus
Qi? PD? QC? USB? Esmapilgul on tegu salakeelega, või mingite koodidega. Tegelikult on need kõik lühendid, mis annavad kiire ülevaate sellest, milleks mis tehniline lahendus suuteline on. Seda, mis on USB C, tutvustasime juba ülal, ent võtame järgmiseks näiteks PD ehk Power Delivery.
USB Power Delivery on levinud kiirlaadimisstandard. USB PD on tegelikult olemas olnud alates 2012. aastast, umbes samas ajal, kui USB C port avalikustati. USB Power Delivery toetab kuni 100W võimsust, et laadida ka kõige nõudlikumaid seadmeid, nagu sülearvutid või ekraanid. Kui tavapäraselt on tava USB laadija väljundpinge 5V siis USB PD toetab pingeastmeid 5 V, 9 V, 15 V, 20 V (kvaliteetne laadija suudab laadimispinge ise seadmele sobivaks reguleerida) ja väljundvoolu 5A. Ka seade ise, näiteks uuemad telefonid, oskavad voolutarbimist reguleerida. USB PowerDelivery standard kasutab ühenduseks USB-C ühendust (on ka mõningaid erandeid). Tänapäeval, kui sul on USB C laadimispesaga seade, soovitakski sellele USB PD toega laadijat.
Toalaadijad või akupangad millel on juurde märgitud QC, omavad Qualcomm QuickCharge kiirlaadimise võimekust. Qualcomm QuickCharge 3.0 standardiga saate laadida aku kuni 80%-ni vaid 35 minutiga. Muidugi peab jälgima, et ka telefonid on vastava toega, ent uuemate mudelitega on see juba iseenesest mõistetav. QC3.0 pakub väljundpinget 3.6-20V (200 mV sammuga) ja väljundvoolu 2.5/4.6A. QC3.0-ist uuemad versioonid pakuvad USB PD-ga võrreldavat võimsust.
Qi tähistust kohtab juhtmevabade lahenduste juures, sest see on üks juhtmevaba laadimise standard. Qi konkurendiks, kuigi mobiiltelefonide maailmas siiski vähem levinud, on PMA. Qi standard kasutab induktiivset laadimist kuni 4cm kauguselt. Enne Qi-toega laadija ostmist tuleb kindlasti vaadata, kas ka teie nutitelefonil on olemas Qi võimekus. Seda saate teha mõnelt lehelt, mis vastavaid andmeid koondab. Eelistades kiiret laadimist, oleks soovitus pigem vaadata juhtmega lahenduste poole.