Mida pean teadma toiteadapteri asendamisel? Teejuht koduperenaistele, kui mees ei saa vist hakkama
Olid ajad, mil kõik tööd jagati laiast laastus kaheks – meestetööd ja naistetööd. Ajad on aga muutunud ja nüüd võtab ülesande enda kanda tavaliselt see, kes oskab või see, kes soovib. See tähendab, et nii mõnigi kord on vaja juurde õppida uusi oskusi või omandada uusi teadmisi. Näiteks, kui selgub, et välja on vaja vahetada toiteplokk.
Mis asi see ongi?
Paljud elektroonilised seadmed vajavad kindlat pinget, mis erinevad majapidamises kasutatavast võrgupingest. Võtame näiteks sülearvuti. Otse seinast ehk otse elektrivõrgust saadav vahelduvpinge vajab muundamist arvutile sobilikuks alalispingeks. Selle muundamisega toiteplokid või toiteadapterid tegelevadki. Adapterit kasutavad ka valvekaamerad, sülearvutid, mõned uuemad monitorid, kindlasti LED ribad, LED valgustid, switchid. Mõnikord on toiteploki väljavahetamine keeruline, ent näiteks LED riba toiteadapteri vahetusega saavad kõik hakkama.
Salapärased numbrid muutuvad arusaadavaks
Enne vana toiteadapteriga hüvastijätmist, vaata üle, mis seal kirjas on. Tõenäoliselt näed hunnikut numbreid ja tähti. Teades, mida need tähendavad, on see parimaks spikriks, et leida õige asendus:
12V - väljundpinge
1.5A - väljundvool (tähtis on teada, et see võib olla suurem kui vanal adapteril, aga kindlasti mitte väiksem)
18W - adapteri võimsus, mis saadakse valemiga 12V*1.5A=18W (kui väljundvool on suurem, siis järelikult ka võimsus)
Veel üks tähtis number, mida küll adapteril peal kirjas ei ole, on näiteks 2.1mm/5.5mm. See tähistab ostikust suurust, kus esimene number näitab otsiku siseläbimõõtu ja teine number otsiku välisläbimõõtu. Konkreetselt 2.1mm/5.5mm on ühtlasi enimlevinud otsiku tüüp. Kindlasti pead aga veenduma, et numbrid on õiged, mitte lihtsalt loota, et klapib. Muidugi, kellel on oskused, võib võtta vana otsiku ja joota see uue adapteri juhtmele.
Igaksjuhuks jälgi ka pilti:
See tähendab, et otsiku sisemine osa on positiivse polaarsusega ja välimine negatiivsega. Enamus adaptereid on sellise lahendusega, kuid esineb ka erandeid.
Sülearvuti laadija väljavahetamine on veelgi kergem. Toiteadapterid on üldiselt margi järgi eristatavad, ent vaata ka muud olulist infot: otsik, pinge, vool ja võimsus.
Kindlasti märkad, et erinevaid juhtmeid ja kaableid koguneb meil koju üksjagu. Mida universaalsemaid lahendusi saad kasutada, seda lihtsam on. Universaalsed toiteadapterid tulevad vahetatavate otsikutega ja sobivad seetõttu erinevatele seadmetele.
Igas riigis oma reeglid
Põhja-Ameerikas, Jaapanis, Taiwanis ja teatud Lõuna-Ameerika riikides on tavaline sisendpinge 100-127 V. Mujal maailmas reeglina aga 220-240 V. Vale pinge juures kasutamine võib kahjustada nii toiteplokki kui ka seadet. Kujutame ette olukorda: oled USAs reisil, leiad odava hinnaga ja sobiliku automaatse piimavahusti. Väga hea viis, et muuta hommikune kohv latteks või cappucinoks. Tood selle koju, torkad juhtme Eestis seina, vajutad nuppu ja – käib paugatus ning ongi piimavahusti omadega õhtal. See juhtus seetõttu, et kasutatavad pinged on erinevad.
Väga paljud elektroonilised seadmed on ehitatud selliselt, et töötavad nii 110 kui 220 V pingega, aga selles peab veenduma enne, kui juhtme seina torkad. Toiteplokid lahendavad selle kahel moel. Üheks variandiks on automaatsed sensorid, teiseks variandiks lüliti olemasolu, et ise manuaalselt vahetada. Ehk kui on vaja toiteadapterit vahetada, siis tea, millist lahendust sa otsid. Eriti tähelepanelik ole siis, kui ostsid seadme piiri tagant.